Jdi na obsah Jdi na menu

Jiří KRISTEN

Kristen ObrazySvou profesi vykonávám nezávisle od roku 1996, do té doby jsem působil jako výtvarník také v textilním průmyslu. Žiji v Nemojově u Dvora Králové nad Labem. Narozen 7. března 1969.

Umělecký zájem rozděluji především mezi krajinu a zátiší.
Učil jsem se u mistrů krajinářů, což mi pomohlo vytvořit si svůj vlastní výtvarný názor a tím i osobitý styl, zahledět se nezaujatě do krajiny, objevovat její kouzla. Hledám v ní pro sebe poučení ke konečnému ztvárnění obrazu, k vyjádření jejího charakteru. Obrazy jsou vyznáním obdivu, zobrazené v ročních proměnách.

Malbu občas doplním figurálním motivem. Domnívám se, že ji dodá dynamiku a z ohlasů vím, že vzbuzuje pocit přítomnosti a sounáležitosti s dílem.

Nepotrpím si na monumentálnost, dávám přednost jednoduchým tvarům bez přílišných detailů. Jsem rád, když dílo v divákovi vyvolá pocit pohody, klidu, vlídnosti, když v něm nalezne specifickou poetičnost a malebnost.

Vedle volné krajiny se nevyhýbám ani ztvárnění vesnických námětů. Chodím nejen po Vysočině a hledám zákoutí vesnic se starými jakoby rozkročenými chalupami, božími muky, nebo kapličkami, ale také návsi, kterým dominuje věž kostela. Snažím se přiblížit život na vesnici zachycením zemitých postav, pevně stojících na rodné hroudě, fortelně stavěných jako jejich chalupy.

I variace na téma zátiší mají vzájemně mnoho společného, co vytváří kouzlo domova - starobyle vyhlížející keramiku, nepravidelné, jakoby neuměle vyrobené či pomačkané tvary kovových konvic v pastelových odstínech, hliněné nádoby, třeba hrnek, mísa nebo váza s polními květinami. Ocení to zejména ti, kteří se rádi nechají vtáhnout do světa, v němž s lidstvem necloumají problémy 21. století.

 Dominantní úlohu sehrávají barvy, které obrazům dávají svým tónem určitou atmosféru. Barevné ladění převážně v hnědých a okrových odstínech vyjadřuje tesknou a snivou krásu naší krajiny. Zátiší, na kterých se objeví květinové motivy z polní, i zahradní květeny naopak maluji v ostrém barevném koloritu.

Výtvarnou činnost mám rozmanitou. Dojmy a zážitky ztvárňuji rovněž v abstraktních obrazech. I v nich zhodnocuji svoji inspiraci.

Zabýval jsem se také dřevěnou plastikou a akvarelem. Nejvíce mi však vyhovuje malba akrylovými barvami, využívající zvrásněný podklad. Při námětové pestrosti - krajiny, zátiší, kytice, městské veduty, průhledy ulicemi k výrazným dominantám měst - se snažím o stylizované provedení. Třeba roční období vyjadřuji kolejemi vyrytými v rozbředlém sněhu, rozoranou brázdou v kamenité půdě na jaře, někdy i s krajkou zbytků sněhu v předjaří, pásem křovin na rozhraní polí, v létě porosty obilí a barvami hýřící stromořadí v podzimním čase. Jindy vyjadřuji atmosféru zvláštní strukturou podmalování, jenž dodává obrazům další osobitý výraz.

Moje tvorba je spjata s českou krajinou a především s Vysočinou, proto mám radost, že jsou obrazy zastoupené nejen ve sbírkách domácích sběratelů, ale také v zahraničí.

 

​OBRAZY MŮŽETE ZAKOUPIT V NAŠEM Eshopu.

 

Jiří KRISTEN - Z tvorby

Datum: 12. 3. 2017
Fotografií: 8
Složek: 0

Mělník I.

Datum: 2. 8. 2018
Fotografií: 3
Složek: 0

Mělník II.

Datum: 2. 8. 2018
Fotografií: 3
Složek: 0

Prosté kvítí

Datum: 20. 8. 2017
Fotografií: 3
Složek: 0

Říp

Datum: 2. 8. 2018
Fotografií: 3
Složek: 0

Slunečnice

Datum: 20. 8. 2017
Fotografií: 3
Složek: 0