Jdi na obsah Jdi na menu

Jiří Valeš

Jiří Valeš je český malíř nočních městských vedut. Díky svým cestám po Evropě již maluje na sto historických měst celého starého kontinentu. S jeho obrazy se můžete setkat ve více jak třiceti galeriích v České republice, a v dalších galeriích ve Spojených státech a v Kanadě. Díky tomu se tato magická noční města nacházejí ve sbírkách v Česku, Polsku, Německu, Rakousku, Francii, Švýcarsku, Švédsku, Španělsku, Holandsku, Anglii, Irsku, Spojených státech, Kanadě, Austrálii, Číně na Filipínách a Taiwanu. Své obrazy také pravidelně představuje na výstavách, kterých má na svém kontě již hodně přes sto a na uměleckých veletrzích. O svém malování a své životní cestě vypráví v řadě knih - J.A. Krystek: Jen tak si popovídat, Cesty životem, Encyklopedie úspěšných, Cesta k úspěchu. - V. Ludíková: Pošli to dál III.

 

Jeho tvorba patří do druhého neorealismu a nechce zaznamenávat jen realistickou podobu konkrétního místa, ale zachytit též auru nikdy neukončených a do sebe uzavřených etap historie. Město je druhá příroda, krajina tvořená člověkem. Zde se vrství tvořivost generací, jejich lži, pravdy, ideály a iluze. Energie osudů jednotlivců, která se jako střípky skládá do velké mozaiky města. Po soumraku se otevřou vrata mystiky dávných věků, fascinace okamžikem vede k realistickému svědectví a důvěrné souvislosti mysli a obrazu. Vyhledává místa a města, která v sobě ukrývají prastarou mystiku. Tuto zvláštní duchovní energii se snaží transformovat do obrazu, z něhož ji můžeme vnímat pomocí vnitřního zraku nebo symbolů, které jsou tajným jazykem mysli. Tato síla v sobě ukrývá životadárnou energii a každý z nás může prožívat živý odkaz minulosti ve svém nitru.

 

V této mystice nočních měst našel svou formu seberealizace, která jej odlišuje od jiných a dává mu možnost vyjádřit, co vidí a co cítí. Jeho tvorba není poplatná uměleckým módním trendům. Je svým pojetím ojedinělá, především ale vypovídá o profesionálním zvládnutí zvolené malířské techniky a schopnosti i zdánlivě všední motiv vnímat jinak než většina z nás. Jeho realismus, naprostá srozumitelnost, detailní pojetí, střídmost při volbě barev, jsou právě těmi prvky, které osobitou a neotřelou formou zachovávají krásu historie.

 

FOTOALBUM

Mělník - Zámek I. | J. Valeš

jiri-vales-melnik-zamek--olej-na-platne--45x55--ram-57x68--r2017--1-5a366c8763434
Olejomalba na plátně, rámováno.
10 780,00 Kč